Татарстан Республикасының бүленгән ситуация үзәген төзү һәм эшләтү буенча эшче төркем киңәшмәсе

2023 елның 2 феврале, пәнҗешәмбе

2023 елның 2 февралендә видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасының бүленгән ситуацион Үзәген булдыру һәм эшләтү буенча эшче төркемнең чираттагы киңәшмәсе узды.

Киңәшмә барышында түбәндәге мәсьәләләр каралды һәм тикшерелде:

Югары уку йортларына ИКТ-юнәлешләр буенча кабул итүнең контроль саннарын үзгәртү буенча тәкъдимнәр турында.

Бәяләү методикасын (аны кулланганда республика урынын позицияләүне алдан бәяләп) төгәлләштерү мәсьәләсен регионнарның фәнни-технологик үсешенең милли рейтингы күрсәткечләрен эшкәртү турында:

Россия Федерациясе субъекты оешмалары хезмәткәрләренең исемлек буенча уртача сандагы тикшеренүләр һәм эшләнмәләр белән шөгыльләнүче чагыштырма күләме;

тышкы хезмәттәшлек ситуациясендә фәнни дәрәҗә (кандидат, фәннәр докторы) булган затларның чагыштырма авырлыгы;

10 тикшерүчегә Россия Федерациясе субъектында фәнни-тикшеренү инфраструктурасы объектлары белән тәэмин ителеш;

ОКВЭД 2 72 «фәнни тикшеренүләр һәм эшләнмәләр» коды буенча икътисадый эшчәнлек төренә караган оешма хезмәткәрләренең уртача айлык эш хакы, Россия Федерациясе субъектында оешма хезмәткәрләренең уртача исәпләнгән эш хакы нисбәте.

2-нче статистик күзәтү формасы мәгълүматлары буенча формалашкан лидер-регионнар күрсәткечләре күрсәткечләренә ирешү буенча тәкъдимнәр турында-фән.

Башкарылган эш турында:

Татарстан Республикасы фәнни-технологик үсешенең дәүләт программасы чаралары планына кертү өчен күрсәткечләрнең начараюына китерә торган системалы проблемаларны һәм аларны хәл итү буенча тәкъдимнәрне ачыклау;

фәнни-технологик үсеш милли рейтингы лидерларының иң яхшы тәҗрибәләрен анализлау һәм Татарстан Республикасында мондый практикаларны җайлаштыру буенча тәкъдимнәр әзерләү.

Татарстан Республикасы дәүләт мәгълүмат системалары мәгълүматлары белән идарә итүнең оештыру-техник системасын формалаштыру буенча юл картасын раслау турында.

 ДБУ «Икътисади һәм социаль тикшеренүләр үзәге» ннән киңәшмә эшендә директоры Кудрявцева А. Н., директор урынбасары Гайзатуллина Ч.Н., директор урынбасары Гревцов А.Б., макроикътисади анализ бүлеге башлыгы Баһаутдинова Е.В., макроикътисад анализы бүлегенең әйдәп баручы белгече Мөбинова С.И. һәм икътисадый планлаштыру һәм программалаштыру бүлегенең әйдәп баручы белгече Зиннурова Э. Ф. катнаштылар.